laptop_from_side_925x

Turbiny Wertykalne

Jedyne potwierdzone od lat wdrożenia turbin wiatrowych o mocy 10kW w Polsce i w Indonezji

Na skrzydłach wiatru
Dla polskich konstruktorów z firmy Vivende najważniejszym sprawdzianem efektywności działania 10kW turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu była silna wichura tuż po jej uruchomieniu w Szczecinku. Turbina zamontowana na dachu budynku hali produkcyjnej przeszła znakomicie tę nieoczekiwaną próbę. Pionierska konstrukcja polskich inżynierów zdała ten egzamin celująco.

Kolejne wdrożenie turbiny wiatrowej o mocy 10 kW odbyło się w Głubczycach na szpitalu powiatowym. Jest to pierwsze komercyjnie potwierdzone wdrożenie turbiny wiatrowej o mocy 10kW w ciągu ostatnich kilku lat na krajowym rynku. Żaden z pozostałych producentów oferujących podobne urządzenia nie posiada w Polsce referencyjnych realizacji. Propozycje są wyłącznie katalogowe. Montaż takich siłowni wiatrowych może być zbyt ryzykowany dla użytkowników. Zdarzało się, że przy silnych podmuchach wiatru importowane z krajów azjatyckich wiatraki traciły skrzydła.
Firma Vivende posiada w swoim portfolio poza Turbinami 10 kW również turbiny o mocy 3 kW i 20 kW.
Nasze konstrukcje są nie tylko bezpieczne i wytrzymałe na ekstremalne warunki pogodowe, ale wyróżnia się także nowatorskimi rozwiązaniami.
Od dawna nikt poza firmą Vivende nie dostarczył na polski rynek 10 kW turbiny o pionowej osi obrotu. Przed kilkoma laty trzy takie urządzenia wykonane zostały w przedsiębiorstwie budowlano-energetycznym Polbud w Bielsku Podlaskim.
Po upadku tego zakładu w 2014 roku przejęliśmy wiedzę techniczną i know-how budowy turbin od ich konstruktorów informuje Krzysztof Tkaczyk, dyrektor operacyjny firmy Vivende. W swoim dorobku mamy wiele patentów i rozwiązań przemysłowych.
Zespół konstruktorów z Vivende rozwinął i udoskonalił opracowane przez Polbud wersje turbin wiatrowych. Prace rozwojowe nad ostateczną wersją dostarczonej na rynek 10kW siłowni trwały ok. 4 miesięcy. Porównywalnego czasu wymagało skonstruowanie turbiny o mocy 20kW. W tych działaniach bezcenny był udział dr inż. Rafała Kajki, wybitnego naukowca i praktyka o wieloletnim doświadczeniu w lotnictwie i prowadzeniu zaawansowanych prac badawczych m.in. nad podwoziami lotniczymi. Połączenie praktyki z nauką przyniosło wymierne efekty: posiadamy optymalne rozwiązania silnikach wiatrowych i generatorach wolnoobrotowych. Dodatkowo adresujemy problem z drganiami.
- Dzięki badaniom i precyzyjnym wyliczeniom nasze turbiny osiągają sprawność ponad 45 proc. i wytwarzają prąd przy silnych podmuchach wiatru nawet do 30m/s.– dodaje Krzysztof Tkaczyk. – Połączenie unikatowych kompetencji i doświadczenia naszych konstruktorów prowadzi do powstawania kolejnych produktów i kompleksowych rozwiązań umożliwiających efektywną produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Efekty zespołowego działania są imponujące. W swojej ofercie firma Vivende posiada turbiny wiatrowe o pfionowej osi obrotu (Vertical Axis Wind Turbine, VAWT) o mocach do 20kW, generatory wolnoobrotowe, konstrukcje wież do 30 m, turbiny wodne, oraz urządzenia do napowietrzania wody.
- Nie poprzestajemy na dotychczasowych osiągnięciach – deklaruje Krzysztof Tkaczyk.
Mamy w firmie ogromy potencjał i chcemy go w pełni wykorzystać. W ciągu kilku najbliższych miesięcy będziemy mieli kolejne ciekawe produkty, nad którymi obecnie pracujemy. W zależności od potrzeb naszych klientów możemy opracować każdy projekt techniczny i wybudować tę instalację. Turbiny wiatrowe produkujemy w zakładach obróbki mechanicznej w Szczecinku. Dzięki naszym autorskim rozwiązaniom mamy przewagę konkurencyjna na rynku.
Większość produkowanych na świecie turbin jest projektowana na prędkość nominalną wiatru 12 m/s to jest 43 km/h. Turbina osiąga wówczas swoją moc nominalną. Jeżeli wiatr dmucha szybciej np. 100 km/h, to prędkość jest wyższa.
Zamówienia na turbiny wiatrowe i urządzenia do napowietrzania wody płyną z różnych zakątków świata – informuje dyrektor Krzysztof Tkaczyk. - Kilkanaście takich turbin przygotowujemy teraz dla Danii, gdzie średnia prędkość wiatru jest 8 m/s. Obszarem naszego zainteresowania są m.in. państwa północnej Europy, Rosja, Kazachstan i Azja Południowo-Wschodnia. Do Indonezji dostarczymy generatory do napowietrzania wód na farmach hodowlanych ryb i krewetek. Nas interesuje rynek gdzie średnia prędkość wiatru jest powyżej 6 m/s. W Polsce to jest wybrzeże bałtyckie, okręg Suwałk, i cały pas od Warszawy po Berlin.
Co istotne w Polsce, istnieje wiele programów z których można sfinansować takie instalacje. Oferowane przez Vivende rozwiązania pozwalają w pełni zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstwa rolnego, małej firmy, gospodarstwa domowego na energię elektryczną uniezależniając się od tradycyjnego dostawcy prądu. Oprócz produkcji firma prowadzi też kompletne przygotowanie projektów i usługi wdrożeniowe. Współpracuje również z producentami paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła oferując tym samym kompleksowe rozwiązania dobierane indywidualnie do potrzeb każdego klienta.

copyright © 2020 Vivende. All Rights Reserved.